Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemobrss has a deprecated constructor in /www/cdpgs_www/cdpgs/plugins/system/obrss/obrss.php on line 16
Wydawnictwa - CDPGŚ
PDF

Wydawnictwa

Marta Duda, Agnieszka Wower | aktualizacja: 22 październik 2020

Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska rozpoczęło działalność wydawniczą w 1995 roku. Obecnie jest wydawcą pięciu tytułów publikacji ciągłych (czasopisma i wydawnictwa seryjne), publikacji zwartych (książki, broszury) i multimedialnych (płyty DVD) oraz plakatów. Czasopisma Centrum zostały zarejestrowane w Rejestrze Dzienników i Czasopism, prowadzonym przez Sąd Okręgowy w Katowicach.

Niemal wszystkie wydawnictwa Centrum zostały już zdigitalizowane i udostępnione w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej w kolekcji „Biblioteka Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska” oraz w kolekcji „Natura Silesiae”, z wyjątkiem najnowszych publikacji z okresu ostatnich 5 lat.

Wydawnictwa Centrum można również przeglądać i wypożyczać w bibliotece fachowej Centrum, a w Internecie dostępny jest katalog zbiorów bibliotecznych: http://biblioteka.cdpgs.katowice.pl

Czasopisma i wydawnictwa seryjne

Przyroda Górnego Śląska to ilustrowany kwartalnik popularno-naukowy, ukazujący się od 1995 roku. Czasopismo przeznaczone jest do publikacji oryginalnych prac, krótkich komunikatów i artykułów przeglądowych o przyrodzie Górnego Śląska – jej bogactwie i różnorodności, stratach, zagrożeniach, ochronie i kształtowaniu, strukturze i funkcjonowaniu, a także o jej badaczach, miłośnikach i nauczycielach oraz postawach człowieka wobec przyrody. Do końca 2019 roku wydano 98 numerów.

Natura Silesiae Superioris to rocznik naukowy ukazujący się od 1997 roku. Czasopismo przeznaczone jest do publikacji wyników badań oraz studiów przyrody ożywionej i nieożywionej Górnego Śląska, dokumentujących jej bogactwo i różnorodność, straty, zmiany i zagrożenia oraz strukturę i funkcjonowanie w aspekcie jej ochrony i kształtowania. Dotychczas wydano 13 tomów i jeden suplement.
W 2010 roku rocznik został wpisany do wykazu czasopism Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i otrzymał 2 punkty (Komunikat Nr 9 Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie uzupełnienia wykazu wybranych czasopism wraz z liczbą punktów za umieszczoną w nich publikację naukową).

Materiały Opracowania to naukowe wydawnictwo seryjne, ukazujące się od 1998 roku. Dotychczas w ramach serii opublikowano 11 tomów. 

Raporty Opinie to naukowe wydawnictwo seryjne, ukazujące się od 1996 roku. Dotychczas w ramach serii opublikowano 11 tomów.

Śląska Biblioteczka Przyrodnicza to popularno-naukowe wydawnictwo seryjne. W 1996 roku ukazał się pierwszy - i jak dotąd jedyny - tom z tej planowanej serii, zatytułowany "Żubry pszczyńskie".

Wydawnictwa zwarte i pozostałe

W latach 2001-2020 wydano 25 tomów wydawnictw zwartych (książki, broszury) oraz 2 wydawnictwa multimedialne i 4 plakaty.

Książki i broszury

Plakaty

Wydawnictwa multimedialne

wydawnictwa CDPGS

Podziel się ze społecznością

×