Jubileuszowe numery "Przyrody Górnego Śląska"
Jesienią 1995 roku ukazał się pierwszy numer „Przyrody Górnego Śląska” – biuletynu (obecnie czasopisma) Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Latem i jesienią 2020 roku, a więc po 25 latach, ukazały się dwa jubileuszowe - 100 i 101 - numery tego kwartalnika popularnonaukowego poświęconego przyrodzie Górnego Śląska i obszarom z nim sąsiadującym.
Zapraszamy do lektury jubileuszowych i kolejnych numerów „Przyrody Górnego Śląska” oraz zachęcamy do dzielenia się z innymi swoimi obserwacjami przyrodniczymi i troskami o przyrodę w miejscu swojego zamieszkania.
Czytaj także: Sto numerów '"Przyrody Górnego Śląska"!
![]() |
![]() |
Sto pierwszy numer „Przyrody Górnego Śląska”
Zgodnie z zapowiedzią oddajemy do rąk Czytelników 101. numer „Przyrody Górnego Śląska”, który jest także specjalnym numerem jubileuszowym. Numer ten poświęcony jest przyrodzie nieożywionej województwa śląskiego. Do jego przygotowania poprosiłem przyrodników z Instytutu Nauk o Ziemi Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.
Przyroda nieożywiona na łamach „Przyrody Górnego Śląska” była prezentowana prawie w każdym jej numerze (artykułów geologicznych opublikowano 77). W pierwszym numerze, który ukazał się jesienią 1995 roku, problematykę tę zapoczątkował artykuł „Kiedy węgiel był zielony”, napisany przez profesorów Sonię Dybową-Jachowicz i Aleksandra Jachowicza z Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu. Przyznam, że kopalny świat roślin karbońskich fascynował mnie od dzieciństwa, kiedy mnóstwo czasu spędzałem z kolegami na terenie odkrywkowej kopalni węgla kamiennego „Lucyna” w Murckach. To tam poznawałem odciski skrzypów i paproci z karbońskiego lasu, które liczyły sobie kilkaset milionów lat.
W sto pierwszym numerze „Przyrody Górnego Śląska” publikujemy 6 artykułów, które ukazują budowę geologiczną, rzeźbę terenu i gleby oraz wody powierzchniowe i podziemne. Na ostatniej stronie zamieszczono artykuł o tarnogórskim górnictwie i podziemiach, których wartość geologiczna, geomorfologiczna, hydrologiczna i biologiczna oraz historyczno-kulturowa została dostrzeżona i obiekt ten znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Artykuły te nie wyczerpują oczywiście tematyki zasobów przyrody nieożywionej i ich ochrony w województwie śląskim.
Zachęcam Czytelników do lektury jesiennego numeru „Przyrody Górnego Śląska” i do dzielenia się z innymi swoimi obserwacjami przyrodniczymi i troskami o przyrodę w miejscu swojego zamieszkania.
Jerzy Parusel
Redaktor naczelny
Spis treści nr 101/2020:
Numer monograficzny – Przyroda nieożywiona województwa śląskiego
Absalon D. 2020. Wody powierzchniowe województwa śląskiego. PGŚ 101, s. 10-12.
Chybiorz R. 2020. Budowa geologiczna województwa śląskiego. PGŚ 101, s. 3-6.
Fajer M. 2020. Rzeźba terenu w województwie śląskim. PGŚ 101, s. 7-9.
Gąsior M. 2020. Skała i woda. Tarnogórski pejzaż przyrody nieożywionej. PGŚ 101, s. 16.
Matysik M. 2020. Wody podziemne w województwie śląskim. PGŚ 101, s. 13-15.
Parusel J. B. 2020. Sto pierwszy numer "Przyrody Górnego Śląska". PGŚ 101, s. 2.
Cena: 4 zł
Zamów na stronie (bezpłatna przesyłka!): Zamawianie i wysyłka
Zamów prenumeratę "Przyrody Górnego Śląska" na stronie (bezpłatna przesyłka!): Warunki prenumeraty
Strona internetowa kwartalnika: Przyroda Górnego Śląska