Warsztaty terenowe dla nauczycieli

Agnieszka Wower | aktualizacja: 25 maj 2016

Zapraszamy nauczycieli z terenu województwa śląskiego do udziału w bezpłatnych, przyrodniczych warsztatach terenowych, organizowanych przez Centrum. Obecnie proponujemy 5 tematów, poświęconych ptakom, ważkom, przyrodzie Beskidów i ścieżkom przyrodniczym. Warsztaty adresowane są przede wszystkim do nauczycieli ze szkół zlokalizowanych niedaleko miejsc planowanych zajęć. Centrum nie zapewnia dojazdu na warsztaty, ani prowiantu. Istnieje również możliwość przeprowadzenia bezpłatnych warsztatów w innych, zaproponowanych przez Państwa miejscach, jak również na inne, zaproponowane przez Państwa tematy. Warsztaty mogą być uzupełnione częścią teoretyczną - prelekcją przeprowadzoną w siedzibie Centrum.

Obecnie proponujemy jeden warsztat na ścieżce dydaktycznej („Ciekawe drzewa Lasu Bytomskiego", Bytom-Miechowice, zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Miechowicka Ostoja Leśna”), ale możliwe jest przeprowadzenie warsztatów również na innych ścieżkach, którymi bylibyście Państwo zainteresowani. Przebieg ścieżek przyrodniczych zamieszczony jest na stronie ORSIP: http://www.orsip.pl/uslugi/przyroda (ścieżka dostępu: ORSIP -> moduł Przyroda -> Uruchom mapę -> Zawartość mapy -> Edukacja ekologiczna -> Ścieżki przyrodnicze).

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z podaniem następujących informacji:

 • imię i nazwisko,
 • nazwa i adres szkoły (miejsca pracy),
 • dane kontaktowe: telefon komórkowy, e-mail,
 • temat warsztatów (można podać więcej niż jeden, jak również własną propozycję),
 • miejsce warsztatów (można podać więcej niż jedno, jak również własną propozycję),
 • termin: dni robocze, dni wolne - sobota, wakacje (lipiec, sierpień).

W przypadku otrzymania zgłoszeń od co najmniej kilku nauczycieli, ustalać będziemy wspólnie dogodny dla wszystkich uczestników termin warsztatów i prelekcji.

Z powodu ograniczonych możliwości czasowych i etatowych Centrum, wstępnie planujemy przeprowadzić około 35 warsztatów w roku bieżącym, w tym jedynie 6 warsztatów poświęconych ważkom. Przy zapisach będzie obowiązywała kolejność zgłoszeń. W przypadku dużego zainteresowania planujemy poszerzyć ofertę warsztatów w przyszłym roku.


TEMAT 1 Obserwacje i rozpoznawanie ptaków na zbiornikach wodnych aglomeracji śląskiej: metodyka gromadzenia danych przyrodniczych.
PROWADZĄCY Krzysztof Sokół
TERMINY od kwietnia do września
MIEJSCE
 1. Katowice-Szopienice, kompleks stawów „Szopienice-Borki”;
 2. Bytom, zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły”;
 3. Goczałkowice-Zdrój, Staw Maciek i Staw Zbrzeszczak.
ZAKRES Obserwacje i rozpoznawanie typowych gatunków ptaków wodno-błotnych pojawiających się na zbiornikach wodnych aglomeracji śląskiej; geneza zbiorników wodnych; biologia obserwowanych gatunków; dane przyrodnicze w geoportalu ORSIP.
CZAS ok. 2-3h
LICZBA OSÓB 5-15
ZALECENIA lornetka (osobom nie posiadającym własnej lornetki sprzęt taki zostanie udostępniony), osłona od deszczu (kurtka/peleryna/parasol), buty na grubszej podeszwie
UWAGI Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć najpóźniej na 3 dni przed zaplanowanym terminem, z powodu wysoce niesprzyjających warunków pogodowych (np. intensywne opady deszczu).
TEMATY PRELEKCJI "Tajniki birdwatchingu: metodyka gromadzenia danych przyrodniczych", "Tereny poprzemysłowe województwa śląskiego. Wykorzystanie geoportalu ORSIP w poszukiwaniu informacji o terenach poprzemysłowych"

 

TEMAT 2 Obserwacje i rozpoznawanie ptaków zimujących w miastach: metodyka gromadzenia danych przyrodniczych.
PROWADZĄCY Krzysztof Sokół
TERMINY od grudnia do lutego
MIEJSCE
 1. Bytom, Park Miejski im. F. Kachla;
 2. Katowice, Park Kościuszki;
 3. Chorzów, Park Śląski (WPKiW);
 4. Świętochłowice, Park Skałka (głównie ptaki wodne zimujące na Stawie Skałka, opcjonalnie możliwe do połączenia z Parkiem Heiloo lub terenami rekreacyjnymi wokół Stawu Amelung w Chorzowie – dojście ok. 10 min.);
 5. Piekary Śląskie, miejski odcinek Rzeki Brynicy, między autostradą A1, a ujściem potoku Jaworznik w rejonie ul. Sadowskiego;
 6. Ewentualnie inne parki do uzgodnienia.
ZAKRES Ptaki migrujące (odlatujące na zimę, zimujące, a także, przylatujące na okres zimy do Polski), rozpoznawanie ptaków zimujących w miastach, dane przyrodnicze w geoportalu ORSIP.
CZAS ok. 1-2h
LICZBA OSÓB 3-10
ZALECENIA ciepły ubiór, lornetka (osobom nie posiadającym własnej lornetki sprzęt taki zostanie udostępniony), obuwie terenowe (dla Rzeki Brynicy – trasa ścieżką na wale)
UWAGI

Czas trwania warsztatów zależeć będzie od wielkości parku i obecności ptaków (przewidywalnie dłużej będą trwały warsztaty w Parku Miejskim w Bytomiu,  WPKiW i na Brynicy w Piekarach Śl., krócej w Parku Kościuszki i Parku Skałka).

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć najpóźniej na 3 dni przed zaplanowanym terminem z powodu wysoce niesprzyjających warunków pogodowych (gł. silne mrozy).

TEMATY PRELEKCJI Tajniki birdwatchingu: metodyka gromadzenia danych przyrodniczych.

 

TEMAT 3 Przyroda Beskidów.
PROWADZĄCY dr Jerzy Parusel, Krzysztof Sokół
TERMINY od końca maja do sierpnia (terminy optymalne maj-czerwiec)
MIEJSCE
 1. Bielsko-Biała, Dolina Wapienicy;
 2. Soblówka (gm. Ujsoły), Dolina Potoku Cicha.
ZAKRES Fauna i flora Beskidów, typowe zbiorowiska leśne Beskidów i budujące je drzewa, historia lasów beskidzkich.
CZAS ok. 4h
LICZBA OSÓB 5-10
ZALECENIA obuwie terenowe (sznurowane, na grubszej podeszwie, zalecane wyższe – cholewa za kostkę), niezależnie od pogody osłona od deszczu (kurtka/peleryna/parasol) i cieplejszy ubiór (polar, kurtka)
UWAGI Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć najpóźniej na 3 dni przed zaplanowanym terminem, z powodu zbyt małej liczby uczestników (poniżej 4) lub wysoce niesprzyjających warunków pogodowych (gł. intensywne opady deszczu).
TEMATY PRELEKCJI Góry województwa śląskiego.

 

TEMAT 4 Ważki – owady wody i powietrza - monitorowanie siedlisk wodno-błotnych.
PROWADZĄCY dr Alicja Miszta
TERMINY od połowy maja do końca września (przy dobrej pogodzie – do połowy października)
MIEJSCE
 1. Katowicki Park Leśny – Dolina Trzech Stawów (dwa warianty: I – od strony osiedla Paderewskiego - staw Łąka, Kajakowy i Oczko ; II – od strony lotniska Muchowiec – stawy Leśne);
 2. Katowice-Ochojec – staw Ślepiotka, staw Cegielnia;
 3. Katowice-Szopienice – kompleks stawów Morawa i Hubertus;
 4. Katowice-Giszowiec – staw Janina i Barbara lub staw Górnik z otoczeniem;
 5. Chorzów/Bytom – użytek ekologiczny „Żabie Doły” i Dolina Górnika;
 6. Mikołów – Borowa Wieś – staw Piaski, kompleks stawów Korytniok;
 7. Tychy-Paprocany – zbiornik, stawy i użytki wokół niego;
 8. Kobiór –Trzy Stawy i Dolina Babczyny;
 9. Tarnowskie Góry – Pniowiec – Stary Zalew, potok Siwcowe.
ZAKRES Zapoznanie z ważkami jako owadami zasiedlającymi różne siedliska wodno-błotne i wyjaśnienie dlaczego ważki są wyjątkową grupą owadów, które można wykorzystywać do monitoringu przyrodniczego.
CZAS ok. 4h, optymalne godziny od 10.00 do 14.00
LICZBA OSÓB preferowane małe grupy, od 2 do 6 osób, wyjątkowo do 10
ZALECENIA wszystkie zaproponowane miejsca warsztatów są łatwo dostępne w podstawowym obuwiu terenowym (na zmianę można zabrać kalosze krótkie), ubranie zgodne z porą roku
UWAGI

Proponowany czas warsztatów może być wydłużony zgodnie z potrzebami uczestników. Osoby zainteresowane mogą uczestniczyć w kilku wyjazdach na zaproponowane stanowiska, co umożliwi poznanie różnych siedlisk i poznanie sezonowości pojawiania się różnych gatunków ważek.

Warunki pogodowe uniemożliwiające przeprowadzenie zajęć: temp. poniżej 15°C, zachmurzenie całkowite, deszcz, silny wiatr.

TEMATY PRELEKCJI Rozpoznawanie i oznaczanie ważek.

 

TEMAT 5 Zwiedzanie ścieżki dydaktycznej „Ciekawe drzewa Lasu Bytomskiego”. Źródła danych o ścieżkach przyrodniczych w województwie śląskim.
PROWADZĄCY Krzysztof Sokół
TERMINY od czerwca do września
MIEJSCE Bytom-Miechowice, zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Miechowicka Ostoja Leśna”, ścieżka dydaktyczna „Ciekawe drzewa Lasu Bytomskiego”
ZAKRES Spacer trasą ścieżki dydaktycznej „Ciekawe drzewa Lasu Bytomskiego”, historia Lasu Bytomskiego, flora i fauna lasu, dane przyrodnicze w geoportalu ORSIP.
CZAS ok. 2-3h
LICZBA OSÓB 5-15
ZALECENIA Obuwie odpowiednie w teren (zależnie od warunków pogodowych na trasie mogą pojawiać się miejsca błotniste), opcjonalnie lornetka.
UWAGI

Przewodnik po ścieżce: Kłos L., Wieczorek E. 2004 "Ciekawe drzewa Lasu Bytomskiego", dostępny w bibliotece CDPGŚ - http://popotam.ayz.pl/mak.html

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć najpóźniej na 3 dni przed zaplanowanym terminem z powodu wysoce niesprzyjających warunków pogodowych (gł. intensywne opady deszczu).

TEMATY PRELEKCJI brak

Podziel się ze społecznością

×