Relacja z obchodów Światowego Dnia Mokradeł 2019

Jerzy B. Parusel

Światowy Dzień Mokradeł
2 lutego 2019 r.
Zanikające mokradła w dolinie Ślepiotki
Sprawozdanie ze spaceru przyrodniczego

W dniu 2 lutego 2019 r. Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska zorganizowało spacer przyrodniczy z okazji Światowego Dnia Mokradeł, którego tematem były „Zanikające mokradła w dolinie Ślepiotki”. Celem spaceru było zapoznanie uczestników spaceru z aktualnym stanem hydrologicznym rzeki Ślepiotki oraz wpływem człowieka na ten stan, w kontekście „Tereny podmokłe a zmiany klimatu”.

Spacer odbył się w górnym odcinku Ślepiotki, od granicy rezerwatu przyrody „Ochojec” przy ul. Zakątek w Katowicach do stawu, który nazywa się „Pizamraty”. W ciągu 3 godzin przeszliśmy doliną Ślepiotki około 1 km. W spacerze uczestniczyło 10 miłośników mokradeł z Katowic, Mysłowic, Sosnowca, Siemianowic Śląskich, a nawet z Kęt. 

Slepiotka 2019 07 2 3 fot JerzyParusel 1

Uczestnicy spaceru w dolinie Ślepiotki, fot. Jerzy B. Parusel

DzienMokradel Slepiotka fotMarcinFeige 2019 02 02

Spacer poprowadził dyrektor Centrum, dr Jerzy B. Parusel, fot. Marcin Feige

Relacja z obchodów jubileuszu 25-lecia Centrum

Jerzy B. Parusel, Agnieszka Wower

W dniu 15 grudnia 1992 roku Zarządzeniem Nr 204/92 Wojewody Katowickiego, Wojciecha Czecha, zostało powołane Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. W grudniu 2017 roku przypadała rocznica 25-lecia działalności Centrum.

Uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia Centrum odbyły się dnia 16 maja 2018 roku w historycznej Sali Sejmu Śląskiego, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi. Patronatu medialnego udzieliły Radio Katowice i Telewizja Katowice.

W ramach obchodów odbyło się seminarium naukowe, krótki koncert muzyczny oraz wystawa zdjęć pracowników Centrum. W uroczystości udział wzięli zaproszeni przedstawiciele regionalnych organów ochrony przyrody oraz współpracujące z Centrum instytucje i osoby.

Z okazji jubileuszu Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska zostało odznaczone przez Sejmik Województwa Śląskiego Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

seminarium25latCDPGS odznaka2

 2a ZlotaOdznakaHonorowa dyplom fot KSokol 2018 05 16
 2b ZlotaOdznakaHonorowa medal fot KSokol 2018 05 16

Nowa polityka prywatności

Agnieszka Wower

Szanowni Państwo!

W związku z wchodzącym w życie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określanym popularnie jako RODO), zaktualizowana została Polityka prywatności, która dotyczy ochrony danych osobowych osób korzystających z naszej witryny. Prosimy o zapoznanie się ze zmianami pod adresem: http://www.cdpgs.katowice.pl/polityka-prywatnosci

Jesienne promocje i obniżki cen wydawnictw Centrum!

Agnieszka Wower

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z nową ofertą cenową wydawnictw Centrum.
Wiele pozycji zostało przecenionych, bądź dostępnych jest w atrakcyjnych pakietach!

Preferowana forma płatności to przelew.
Zakupione wydawnictwa przesyłane są w kraju bezpłatnie na koszt Centrum!

Zapraszamy na strony:
http://www.cdpgs.katowice.pl/wydawnictwa/zamawianie-i-wysyka
http://www.cdpgs.katowice.pl/wydawnictwa/warunki-prenumeraty

Strategia Ochrony Przyrody

Agnieszka Wower

StrategiaOP logo2

Dnia 12 listopada 2012 roku, Sejmik Województwa Śląskiego, Uchwałą Nr IV/28/2/2012, przyjął "Strategię Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego do roku 2030". To pierwszy tego typu dokument o randze regionalnej przyjęty w Polsce.