Ostatnie dni monitoringu przyrodniczego w ramach programu Owca Plus
Monitoring przyrodniczy 2020 programu Owca Plus dobiega końca. Oto zdjęcia z jednego z ostatnich dni monitoringu na Halach: Gawlasiej, Na Myto i Czarny Groń.
Monitoring przyrodniczy 2020 programu Owca Plus dobiega końca. Oto zdjęcia z jednego z ostatnich dni monitoringu na Halach: Gawlasiej, Na Myto i Czarny Groń.
Jesienią 1995 roku ukazał się pierwszy numer „Przyrody Górnego Śląska” – biuletynu (obecnie czasopisma) Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Latem i jesienią 2020 roku, a więc po 25 latach, ukazały się dwa jubileuszowe - 100 i 101 - numery tego kwartalnika popularnonaukowego poświęconego przyrodzie Górnego Śląska i obszarom z nim sąsiadującym.
Zapraszamy do lektury jubileuszowych i kolejnych numerów „Przyrody Górnego Śląska” oraz zachęcamy do dzielenia się z innymi swoimi obserwacjami przyrodniczymi i troskami o przyrodę w miejscu swojego zamieszkania.
Czytaj także: Sto numerów '"Przyrody Górnego Śląska"!
![]() |
![]() |
![]() |
Audycje radiowe nagrane w Radiu eM Archidiecezji Katowickiej w KatowicachSekrety PrzyrodyRedaktor prowadzący: Katarzyna Widera-PodsiadłoJerzy Parusel, Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Od 5 października br. Biblioteka Centrum będzie ponownie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00.
Wypożyczenia książek nadal będą realizowane po wcześniejszym kontakcie mailowym lub telefonicznym ze starszym referentem ds. zbiorów bibliotecznych i wydawnictw - panią Martą Dudą. Zamówienia należy składać na następujący adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwoniąc na nr tel. (32) 757 47 21, 757 47 26 wew. 622.
Czytelnia czasopism będzie nieczynna do odwołania.
Tymczasowo oferujemy usługę on-line w postaci bezpłatnego skanowania (max. 10 stron do formatu A4) i przesłania plików drogą elektroniczną.
Katalog zbiorów bibliotecznych Centrum przeglądać można pod adresem: http://biblioteka.cdpgs.katowice.pl/
Zachęcamy również do korzystania z zasobów kolekcji „Natura Silesiae” w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej, która zawiera wiele ciekawych materiałów dotyczących śląskiej przyrody, w tym również nasze wydawnictwa, na stronie: https://www.sbc.org.pl/dlibra/collectiondescription/244
Jeśli wprowadzone ograniczenia działalności wpływałyby na realizację badań naukowych lub innych przygotowywanych terminowych prac, jesteśmy do Państwa dyspozycji.
W trosce o zdrowie mieszkańców dostępność do Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, jako jednostki organizacyjnej Samorządu Województwa Śląskiego zostaje ograniczona do odwołania, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Urzędzie Marszałkowskim.
Prosimy o śledzenie naszych kanałów informacyjnych, za pomocą których będziemy informować o zmianach.
Zgodnie z przyjętymi wytycznymi apelujemy, aby kontakty z pracownikami Centrum odbywały się tylko i wyłącznie poprzez korespondencję elektroniczną, tradycyjną lub telefonicznie.
Telefon do sekretariatu Centrum: (+48 32) 757 47 21, 757 47 26
Wykaz adresów mailowych pracowników Centrum: http://www.cdpgs.katowice.pl/o-centrum/pracownicy
Ogranicza się dostępność Centrum dla interesariuszy zewnętrznych. W wyjątkowych, ściśle określonych i ograniczonych do niezbędnego minimum sytuacjach kontakt osobisty z pracownikami Centrum będzie możliwy po uprzednim umówieniu spotkania drogą mailową pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu: (+48 32) 757 47 21, 757 47 26
Umówiony na spotkanie interesariusz zewnętrzny powinien stawić się przy wejściu do budynku (BIPROMET S.A.) przy ul. Granicznej 29, skontaktować się z portierem lub telefonicznie z pracownikiem Centrum, który zejdzie do interesariusza na portiernię i zaprowadzi go na miejsce spotkania. Po zakończeniu spotkania pracownik Centrum odprowadzi interesariusza z powrotem na portiernię.
Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy!
Polecamy wyjątkową pozycję - drugi tom "Słownika biograficznego przyrodników śląskich" (2019), autorstwa Mirosława Syniawy, oraz dwa ostatnie numery kwartalnika "Przyroda Górnego Śląska" (98/2019, 99/2020), poświęcone w całości jubileuszowi 50. lecia Biologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (1969-2019). Pozycje te dostępne są w sprzedaży oraz w bibliotece fachowej Centrum. W 2019 roku ukazała się również książka autorstwa Michała Romańczyka i Zbigniewa Wilczka pt. "Zróżnicowanie i ochrona roślinności zaroślowej oraz leśnej Doliny Górnej Wisły (Kotlina Oświęcimska, Podkarpacie Północne)", która rozdawana jest bezpłatnie.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W dniu 15 grudnia 1992 roku Zarządzeniem Nr 204/92 Wojewody Katowickiego, Wojciecha Czecha, zostało powołane Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. W grudniu 2017 roku przypadała rocznica 25-lecia działalności Centrum.
Uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia Centrum odbyły się dnia 16 maja 2018 roku w historycznej Sali Sejmu Śląskiego, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi. Patronatu medialnego udzieliły Radio Katowice i Telewizja Katowice.
W ramach obchodów odbyło się seminarium naukowe, krótki koncert muzyczny oraz wystawa zdjęć pracowników Centrum. W uroczystości udział wzięli zaproszeni przedstawiciele regionalnych organów ochrony przyrody oraz współpracujące z Centrum instytucje i osoby.
Z okazji jubileuszu Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska zostało odznaczone przez Sejmik Województwa Śląskiego Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
![]() |
![]() |