Botaniczny symbol Niepodległej ze Śląska

Jerzy B. Parusel

Szanowni Państwo!

W dniu 28 października otrzymałem list od Pana Ronalda Winklera z Ornontowic z bardzo interesującą propozycją uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W swoim liście proponuje on wykorzystanie w tym celu swoistego botanicznego symbolu – chimery różanej o narodowych, biało-czerwonych barwach. Nie tylko niezwykłe są kolory płatków róż, hodowanych już od 1937 roku1 w Ornontowicach, ale także zjawisko zaburzenia genetycznego wzrostu tych róż, które jest niezwykle rzadko obserwowane. Panu Winklerowi udało się zaobserwować chimerę różaną tylko raz w okresie 50 lat, w lipcu 2003 roku.

www Chimera 2

A teraz trochę szczegółów o wymienionej róży, nadesłanych przez nadawcę listu. W kolekcji róż Państwa Winklerów rośnie róża biała odmiany „Dagmar Späth”, która jest mutantem po róży czerwonej odmiany „Joseph Guy” i ma w sobie geny tej odmiany (wg informacji genetyków Uniwersytetu w Hanowerze), które rzadko się ujawniają (wg informacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu). W wyniku działania czynników mutagennych można wtedy zaobserwować wśród białych kwiatów również kwiaty z domieszką 1-3 płatków czerwonych, a także kwiaty białe i czerwone na jednej gałązce.

O kolekcji ornontowickich róż Państwo Winklerowie pisali już w numerze 44/2006 i 91/2018 "Przyrody Górnego Śląskiego", można także przeczytać o niej w "Nowinach" z dnia 27.10.2017 r. (http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,44535,najstarsze-roze-w-polsce-rosna-w-ornontowicach.html,44535,najstarsze-roze-w-polsce-rosna-w-ornontowicach.html).

Świętujmy więc Niepodległą z biało-czerwonymi kwiatami róż z Ornontowic na Górnym Śląsku.

1 Zbiegiem okoliczności jest fakt, iż pierwsze Święto Niepodległości w Polsce było obchodzone w dniu 11 listopada 1937 roku na mocy ustawy sejmowej z dnia 23 kwietnia 1937 roku, podpisanej przez Prezydenta Ignacego Mościckiego.

Dyrektor
Jerzy B. Parusel

Załączniki:
Pobierz plik (PrzyrodaGornegoSlaska_44_2006_str3.pdf)PrzyrodaGornegoSlaska_44_2006_str3.pdf[artykuł \"Długowieczne róże w Ornontowicach\"]112 kB
Pobierz plik (PrzyrodaGornegoSlaska_91_2018_str13.pdf)PrzyrodaGornegoSlaska_91_2018_str13.pdf[artykuł \"Róże bukietowe w Ornontowicach mają już 80 lat\"\"]249 kB

Relacja z obchodów jubileuszu 25-lecia Centrum

Jerzy B. Parusel, Agnieszka Wower

W dniu 15 grudnia 1992 roku Zarządzeniem Nr 204/92 Wojewody Katowickiego, Wojciecha Czecha, zostało powołane Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. W grudniu 2017 roku przypadała rocznica 25-lecia działalności Centrum.

Uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia Centrum odbyły się dnia 16 maja 2018 roku w historycznej Sali Sejmu Śląskiego, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi. Patronatu medialnego udzieliły Radio Katowice i Telewizja Katowice.

W ramach obchodów odbyło się seminarium naukowe, krótki koncert muzyczny oraz wystawa zdjęć pracowników Centrum. W uroczystości udział wzięli zaproszeni przedstawiciele regionalnych organów ochrony przyrody oraz współpracujące z Centrum instytucje i osoby.

Z okazji jubileuszu Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska zostało odznaczone przez Sejmik Województwa Śląskiego Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

seminarium25latCDPGS odznaka2

 2a ZlotaOdznakaHonorowa dyplom fot KSokol 2018 05 16
 2b ZlotaOdznakaHonorowa medal fot KSokol 2018 05 16

Nowa polityka prywatności

Agnieszka Wower

Szanowni Państwo!

W związku z wchodzącym w życie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określanym popularnie jako RODO), zaktualizowana została Polityka prywatności, która dotyczy ochrony danych osobowych osób korzystających z naszej witryny. Prosimy o zapoznanie się ze zmianami pod adresem: http://www.cdpgs.katowice.pl/polityka-prywatnosci

Jesienne promocje i obniżki cen wydawnictw Centrum!

Agnieszka Wower

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z nową ofertą cenową wydawnictw Centrum.
Wiele pozycji zostało przecenionych, bądź dostępnych jest w atrakcyjnych pakietach!

Preferowana forma płatności to przelew.
Zakupione wydawnictwa przesyłane są w kraju bezpłatnie na koszt Centrum!

Zapraszamy na strony:
http://www.cdpgs.katowice.pl/wydawnictwa/zamawianie-i-wysyka
http://www.cdpgs.katowice.pl/wydawnictwa/warunki-prenumeraty

Strategia Ochrony Przyrody

Agnieszka Wower

StrategiaOP logo2

Dnia 12 listopada 2012 roku, Sejmik Województwa Śląskiego, Uchwałą Nr IV/28/2/2012, przyjął "Strategię Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego do roku 2030". To pierwszy tego typu dokument o randze regionalnej przyjęty w Polsce.